Otevřený dopis k výběrovým řízením na ředitele PO

Publikováno 15. 6. 2020

Vážený pane náměstku, vážený pane radní pro kulturu, až během minulého týdne (4. 6. 2020) jsme se z novinového článku Brněnského Deníku dozvěděli, že Divadlo Radost změní po 26 letech svého ředitele.

Následně jsme se dopátrali tiskové zprávy MMB ze dne 3. 6. 2020, z níž novinový článek čerpal. Jsme si vědomi i tiskové zprávy MMB (29. 1. 2020), zprávy z elektronického časopisu Brnan.cz (30. 1. 2020), a kulturně zaměřeného portálu Culturenet.cz (3. 2. 2020), kde byla zveřejněna výzva k přihlášení se do konkurzu na nového ředitele/ředitelku divadla Radost.

Nechceme v žádném případě zpochybnit kvality nově zvoleného Pavla Hubičky na místo ředitele Divadla Radost, ale pozastavujeme se nad tím, že samotné výběrové řízení proběhlo v tichosti a bez pozornosti veřejnosti, kterou si zajisté obsazení místa ředitele městské kulturní příspěvkové organizace nezaslouží. Není možné se odvolávat ani na nepříznivý stav způsobený koronavirovou krizí, která opanovala mediální prostor, navíc pokud MMB rozesílal pravidelně vlastní brněnský kulturní coronewsletter. Co tedy považujeme za nedostatečné a chybné v celém procesu?

Už před volbami v roce 2014 jsme v Několikateru pro brněnskou kulturu požadovali v bodě 2, aby byla zajištěna důvěryhodnost a odbornost výběrových řízení na ředitele/ředitelky městských příspěvkových organizací, a tím byla posílena transparentnost celého procesu.

V minulých letech se již několikrát podařilo vypsat výběrová řízení tak, aby byl k přihlášce připojen souhlas kandidáta se zveřejněním jména a jím předkládané koncepce pro danou instituci, stejně jako bylo veřejně známé složení výběrové komise, v níž byli zastoupeni i odborníci z kultury. Je skvělé, že i dnes si můžeme přečíst například koncepci stávajícího generálního ředitele NdB Martina Glasera na webu NdB, a tak veřejně kontrolovat, jak se jím vytyčené a veřejně deklarované cíle daří naplňovat.

Celý otevřený dopis, podepsaný za Brno kulturní, z. s., Terezou Raabovou a Simonou Škarabelovou a publikovaný 10. 6. 2020 na spolkovém webu, najdete zde.