Ztráty kultury budeme teprve sčítat. Vývoj nelze úplně prognózovat

Publikováno 4. 6. 2020

„Návrat bude opatrný, pozvolný a bude trvat měsíce. Pro kulturu to bude těžký zápas vrátit se. Kultura totiž nejsou jen umělci, ale i publikum, jež chodí na koncerty, do divadel, do kin,“ říká v rozhovoru ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Do divadel a koncertních síní se po uvolnění restrikcí lidé nejspíš nevrátí hned v původním počtu jako před koronavirovou pandemií. Řada z nich se bude dále obávat nákazy. Zejména když značnou část diváků tvoří senioři, míní v rozhovoru ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Doufá však, že i „podivné“ léto přinese kulturní oživení.

LIDOVÉ NOVINY: Dá se v současné krizi najít pro kulturu něco pozitivního?

ZAORÁLEK: Zmínil bych oblast, která je příznivá – natáčení filmů v Česku. Navzdory krizi tu žádný zahraniční štáb nezrušil aktivity. Naopak registrujeme, že společnosti jako Netflix, Amazon, Universal či Apple TV své požadavky navyšují. Chtějí u nás točit. Je to logické, protože podíváte-li se na čísla, Netflix během krize rostl a stejně ostatní. Lidé byli doma a sledovali jejich produkty – filmy a seriály. Ten obsah byl nevídaným způsobem zkonzumován a oni vědí, že potřebují natočit zase něco nového. A my jsme pro ně velmi zajímavé místo.

Celý rozhovor Tomáše Tománka, publikovaný 28. 5. 2020 na webu České pozice/Lidových novin, najdete zde.