Země pobouřila ruská autorka v porotě prestižní ceny. Královna soutěž zavrhla

Publikováno 5. 1. 2023

Zvolení ruské ilustrátorky do čela poroty Ceny Hanse Christiana Andersena vyvolalo bouřlivé reakce. Několik zemí autorku ve funkci kvůli ruské invazi na Ukrajinu odmítá. Královna Margrethe II. odmítla být patronkou ocenění.

Cena Hanse Christiana Andersena, nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti, se udílí již téměř 70 let. Ruská agrese na Ukrajině se ovšem nyní promítla i do oceňování dětských autorů, které se nyní potýká s dosud největší krizí.

Do čela poroty byla totiž zvolena ilustrátorka Anastasija Archipova, která je původem z Ruska. Obsazení přední funkce autorkou ze země, jež začala válku se svou sousední zemí, vyvolalo negativní reakci řady zemí.

Nyní se od ceny dokonce rozhodla distancovat také dánská královna Margrethe II., která je patronkou ocenění již od roku 1992. Ve středu to pro agenturu DPA potvrdila mluvčí dánského královského domu. „Královna Margrethe II. nemůže být součástí tohoto konfliktu,“ uvedla mluvčí královského domu.

Zástupci několika zemí v Mezinárodním sdružení pro dětskou knihu (IBBY), jež cenu uděluje, podepsali dopis, v němž protestují proti zvolení Archipovové do čela poroty, která má vybírat vítěze pro rok 2024. 

Celý příspěvek, publikovaný 4. 1. 2023 na webu SeznamZprávy.cz, najdete zde.