Zázračné dítě uprchlo z Ukrajiny, na piano hraje u Tábora. Škola shání nový nástroj

Publikováno 21. 12. 2022

Třináctiletá Valerie je nadějná pianistka, která letos v únoru uprchla z Kyjeva před ruskou okupací. V Česku našla útočiště poblíž jihočeského Tábora na umělecké škole v Sezimově Ústí.

Ta se stejně jako 11 dalších „ZUŠek“ zapojila do sbírky Piana do škol, kde lidé mohou přispět na nákup nových klavírů i pian. „Bylo by úžasné zahrát si na nový nástroj. Zvuk bude mnohem lepší,“ říká Valerie.

Když bylo Valerii Denysiukové šest let, babička se jí náhodou zeptala, jestli by si nechtěla něco zahrát na piano. A Valerie to zkusila. Byla ještě malá holka, ale čím víc hrála, tím silněji cítila, že je do piana zapálená.

Byl to klasický příběh zázračného dítěte, které ve velmi útlém věku zapsali do hudební školy a pak už to šlo ráz na ráz. S maminkou jezdila po koncertech a soutěžích po celé Ukrajině, vyhrávala první, druhá i třetí místa. V osmi letech například i přes velkou konkurenci zvítězila v soutěži Mladý virtuos ve středoukrajinské Poltavě. V Kyjevě pak nastoupila do specializované hudební školy a vypadalo to, že její kariéře profesionální pianistky nic nestojí v cestě.

Celý příspěvek Zuzany Keményové, publikovaný 20. 12. 2022 na webu Aktuálně.cz, najdete zde.