Zažívala depresi z války, tak založila umělecké centrum. Pro ukrajinské děti je rájem

Publikováno 24. 4. 2023

Když nedávno vystupovali někteří členové umělecké ukrajinské školy v Praze s názvem UAkidsSchool na ministerstvu zahraničí, sklidili velký potlesk zahraničních velvyslanců i dalších diplomatů.

Školu s uprchlíky vytvořila z ničeho Anastasia Chobotoková, která zemi rovněž opustila, když Rusko v loňském únoru zahájilo útok na Ukrajinu. Nyní do školy dochází sedmdesátka dětí.

Anastasia Chobotoková měsíc po svém odchodu z Ukrajiny pomáhala matce s úklidem školky nedaleko Prahy a přitom prožívala depresi kvůli situaci ve své rodné zemi i tomu, že marně hledala smysl života v exilu. Právě v tomto rozpoložení ji napadlo, že zkusí založit skupinu, ve které by učila ukrajinské děti herectví. To ještě netušila, jak moc dětí dokáže během pár měsíců získat.

„Nebyla jsem na tom psychicky dobře. Předtím jsem žila šťastně na Ukrajině, studovala jsem v Kyjevě herectví a měla mnoho kamarádů a kamarádek. To všechno se najednou změnilo,“ vypráví Anastasia v jedné z budov kousek od pražského náměstí I. P Pavlova, kde sídlí její umělecké kreativní centrum s názvem UAkidsSchool. Právě tady si nedávno pronajala prostory, kam chodí přibližně sedmdesát ukrajinských dětí. Všude kolem ní je pořádný frmol, protože provoz běží hned v několika místnostech.

Celý příspěvek Radka Bartoníčka, publikovaný 24. 4. 2023 na webu Aktuálně.cz, najdete zde.