Zaorálkův další krok. Ruší Staňkem vypsané výběrové řízení na šéfa olomouckého muzea

Publikováno 9. 9. 2019

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek se rozhodl, že zruší výběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci. V pátek to řekl novinářům při návštěvě města. Konkurz vypsal počátkem července před svým odchodem z funkce ministrův předchůdce a spolustraník Antonín Staněk. Nový šéf resortu zároveň oznámil, že ředitelem olomouckého muzea jmenuje Ondřeje Zatloukala, dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane Staňkem odvolaný ředitel Michal Soukup.

„Budu jmenovat Ondřeje Zatloukala ředitelem Muzea umění Olomouc. Myslím si, že v období, které bylo nyní velmi složité, se za ním semkla celá instituce, což je podivuhodné, že v takové těžké době lidé drží pohromadě. Myslím, že to byl jeho manažerský úspěch, že to dokázal. Ondřej Zatloukal také představuje určitou kontinuitu svým jménem, má otce, který tady hodně dokázal,“ uvedl ministr kultury.

Dodal, že Soukupa ředitelem nanovo jmenovat nemohl, podle právní analýzy bylo jeho odvolání z pohledu práva bezchybné. „V rámci řešení, které jsem zvolil, se otvírá prostor pro to, aby se pan Soukup stal zástupcem Ondřeje Zatloukala a pokračoval v práci, kterou si cením,“ doplnil Zaorálek. Podotkl, že s ním hodlá spolupracovat i na úrovni ministerstva.

Vedení muzea Zaorálkův krok přivítalo. Budoucí ředitel Zatloukal vyzdvihl práci svého předhcůdce Michala Soukupa. „Jsem velmi rád, že zůstává v instituci na pozici, která mu umožní dále se spolupodílet na kormidlu, kterým směrem se instituce v budoucnu vydá,“ řekl Zatloukal. Vyzdvihl i postoj zaměstnanců v napjaté době. „Instituce utrpěla velmi výrazně, cítíme se poškozeni, dehonestováni. Nedovedu si představit, jakým způsobem rehabilitovat to, k čemu tady během půlroku došlo, ale udělám pro to maximum,“ uvedl Ondřej Zatloukal.

Rozhodnutí nového ministra přivítal i odvolaný ředitel Michal Soukup, který přitom dosud odvolání osobně nepřevzal, a považoval jej tak za neplatné. „Rozhodl jsem se, že je potřeba ministerstvu kultury i Muzeu umění pomoci tuto situaci odblokovat a ne abychom se další měsíce, možná roky soudili, zda jsem, nebo nejsem ředitelem,“ konstatoval Soukup.

Podotkl také, že je hrdý na zaměstnance Muzea umění Olomouc, kteří podle něj v čele s Ondřejem Zatloukalem zvládli vypjatou situaci, kdy museli čelit bezpráví exministra kultury. „To byl hlavní cíl mého rozhodnutí, že jsem ustoupil panu ministrovi a že jsem mu vyšel vstříc,“ doplnil Soukup.

Antonín Staněk odvolal Michala Soukupa 18. dubna, odůvodnil to jeho údajným selháním při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra v období od září 2018 do dubna 2019. Soukupovi vytkl údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu a podal na něj zároveň trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Za to se v pátek Zaorálek oběma bývalým ředitelům omluvil.

„Je mi velice líto, že se to stalo. Osobně jsem přesvědčen, že nedošlo k trestným činům. Tady se stalo něco, co se stát nemělo, a já se snažím to napravit,“ doplnil ministr kultury.

Zaorálek v pátek zároveň označil za mimořádně významný projekt ojedinělé expozice výtvarného umění střední Evropy s názvem Středoevropské fórum, na jehož stavbu vláda uvolnila 600 milionů korun. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, kterou žádal Antonín Staněk, označil Zaorálek za riziko.

Otvírá se tím znovu cesta k původnímu projektu architekta Jana Šépky. „Myslím, že kdyby se vyhlašovala nyní soutěž, tak by to skutečně mohlo zkomplikovat rozhodnutí ohledně peněz v rozpočtu. Lidé, kteří se tím v Olomouci zabývají, se tím zabývají léta a myslím, že ví, co mají dělat,“ doplnil ministr.

Zaorálek pátečním rozhodnutím ukončil napětí v Muzeu umění Olomouc, jehož zřizovatelem je ministerstvo kultury. Jeho pracovníci kroky jeho předchůdce dlouhodobě kritizovali. Žádali Staňkovu rezignaci, zapojili se i do petice zástupců pražského Centra pro současné umění DOX a uspořádali na protest proti Staňkovi koncert v proluce, kde má Středoevropské fórum stát.

Staněk týž den jako Soukupa odvolal rovněž ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Zaorálek, který je ve funkci od 27. srpna, zrušil tento týden i výběrové řízení na ředitele této instituce.