Zaorálek chce snížení DPH z 15 na 10 pct také u vstupenek

Publikováno 4. 5. 2020

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce prosadit snížení daně z přidané hodnoty (DPD) také u vstupenek.

Kultura je podle něj koronavirovou krizí postižena stejně jako restaurace a cestovní ruch. Ministr to dnes řekl České televizi. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že bude prosazovat snížení DPH z 15 na deset procent u ubytovacích služeb.
„Pokud se mluví o snižování DPH z 15 na deset procent třeba u gastronomie, tak já bych do toho velice rád vložil snížení DPH na vstupenky, protože to je věc, která by mohla pomoci i komerčním subjektům v oblasti kultury,“ řekl ČT Zaorálek.
Zaorálek také uvedl, že by chtěl pomoci i malým kinům. V Česku je podle něj síť 200 malých kin. S ministerstvem financí chce dohodnout přesun peněz ve svém resortu. „Malá kina mají dost velkou kulturní cenu, má smysl jim pomoci,“ dodal.
Vláda před měsícem rozhodla, že na pomoc kultuře zasažené opatřeními proti koronaviru uvolní více než miliardu korun. Nezávislé umění z toho dostane 440 milionů korun, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, získají z balíčku zatím 300 milionů korun.