Zachránci tradic. Studio Ihor objevuje krásu zašlých řemesel a proslavuje ukrajinské designéry

Publikováno 26. 10. 2022

Fascinují je barvy, materiály a tradiční řemeslo. Studio IHOR patří k tomu nejzajímavějšímu na české scéně, pro kterou teď objevuje i další designéry z rodné Ukrajiny.

Termín na rozhovor hledá Ihor Sabadosh složitě. Má hodně práce, což u designérů pár týdnů před Designblokem není neobvyklé. U něj to má ale ještě jeden důvod. Válku. Ihor se narodil na Zakarpatské Ukrajině. Většinu života prožil v Česku, přesto své kořeny pořád vnímá, navíc v zemi zůstala část jeho rodiny. On sám se na Ukrajinu vracel každý rok, až do ozbrojeného konfliktu s Ruskem v březnu 2014. A pak 24. února 2022 začala invaze… „Nedařilo se mi vůbec soustředit na práci. Měsíc jsem skoro nic nedělal. Asi i proto teď máme tolik práce,“ uvědomuje si, když se koncem srpna přece jen potkáváme.

Pracovní vytíženost je pro něj únikem od temných úvah. „Schovávám se za ni. Zaplním si hlavu myšlenkami na dané projekty.“ Část jeho rodiny po vstupu ruské armády do země utekla za hranice, babičky ale pořád zůstávají tam, kde už půl roku zuří válka. Ihor jim každý týden volá. „Snažil jsem se je přemluvit, ať taky odejdou, ale nemá to cenu. Odmítají to. Říkají, že jsou doma na Ukrajině, že tam strávily celý život.“

Celý příspěvek Ondřeje Novotného, publikovaný 19. 10. 2022 na webu Říká kdo?, najdete zde.