Bývalý šéf komunistů Filip se omluvil někdejšímu řediteli Národní galerie Fajtovi za výrok o dluzích

Publikováno 9. 3. 2023

Spor bývalého předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a někdejšího ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta po téměř čtyřech letech končí.

Filip se v únoru omluvil Fajtovi za výrok, že v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté dluhy za desítky milionů korun. Smír pravomocně schválil Městský soud v Praze. Muži se soudili i kvůli Filipově výroku, že Fajt jako šéf galerie uzavřel smlouvu sám se sebou. Soud dal ale bývalému poslanci za pravdu.

Na omluvě se Filip s Fajtem dohodli, v polovině února ji pak schválil soud. Bývalý předseda komunistů se exšéfovi galerie omluvil za „nepravdivé skutkové tvrzení“, že „v průběhu několika let vytvořil v institucích, ve kterých působil, nekryté závazky ve výši desítek milionů korun“. Filip to napsal v roce 2019 v Haló novinách.

„Účastníci shodně prohlašují, že schválením tohoto smíru a zasláním omluvy (…) jsou zcela vypořádána jejich vzájemná práva a povinnosti, která byla předmětem soudního řízení,“ píše se dále v usnesení pražského městského soudu, které má ČT k dispozici. Spor tak po téměř čtyřech letech končí.

Celý příspěvek Šimona Rognera, publikovaný 7. 3. 2023 na webu České televize, najdete zde.