Vyhráli pro Ukrajinu. Teď trofej z Eurovize prodali, aby pomohli armádě

Publikováno 1. 6. 2022

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která vyhrála letošní ročník soutěže Eurovize, vydražila vítěznou sošku i ikonický růžový klobouček frontmana kapely. Vytěžené peníze půjdou na nákup dronů.

Když skupina Kalush Orchestra v půlce května zvítězila v soutěži Eurovize, Ukrajinu zaplavila vlna nadšených reakcí. Pro Ukrajince, vyčerpané téměř třemi měsíci válečného běsnění, byla výhra vítanou morální vzpruhou. Ukázala jim, že svět stojí stále při nich a že vítězství je možné.

Hudebníci z Kalush Orchestry se stali rázem téměř národními hrdiny. Vítězná píseň Stefania, kterou původně frontman napsal na počest své matky, se stala symbolem ukrajinského utrpení i hymnou hrdinství a odporu proti ruské okupaci.

„Stefanii slyšíme každý den na frontové linii našich bojovníků jako volání po svobodě,“ uvedla pro stanici BBC Ann Fedirková z Ukrajiny v reakci na výhru v Eurovizi. „Každý voják vzpomíná na svou matku, která se za něj v noci modlí, a on pro ni musí vybojovat svobodný život,“ vysvětluje Fedirková symboliku, kterou píseň pro Ukrajince má.

Celý příspěvek Kateřiny Motyčkové, publikovaný 30. 5. 2022 na webu SeznamZprávy.cz, najdete zde.