Vláda zavede nulovou daň na knihy, řekla Pekarová. Podle šéfa svazu mohou zlevnit

Publikováno 11. 5. 2023

Součástí vládního balíčku, jenž má snížit státní dluh, bude nečekaně zavedení nulové sazby na knihy. Ve čtvrtek 11. 5. 2023 to oznámila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

„Vzdělaná společnost je předpokladem pro prosperitu země, která je navíc vždy odolnější také vůči dezinformacím. Nejen proto jsme považovali za důležité takto knižní průmysl podpořit,“ zdůvodnila.

Zpráva je překvapivá. Ještě ve čtvrtek ráno na zahájení pražského veletrhu Svět knihy varoval předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka, aby kultura nebyla „hlavním poraženým stabilizačního balíčku“. Vyjádřil obavu, že právě literaturu přesune vláda do vyšší sazby DPH.

Teď rozhodnutí vlády vítá. „Nulové DPH na knihy bylo dlouhodobě naším cílem a snem. Věřili jsme, že k němu dojdeme, ale nečekali jsme, že se to stane právě dnes,“ říká Vopěnka, který za změnu lobboval u několika ministrů kultury. „Je to samozřejmě skvělá zpráva také pro čtenáře a českou veřejnost, protože to opravdu umožní snížit významně ceny knih,“ dodává.

Celý příspěvek Daniela Konráda, publikovaný 11. 5. 2023 na webu Aktuálně.cz, najdete zde.