Vinyly si původně nechali jen z nostalgie. Teď značka z Loděnice rolluje svět

Publikováno 21. 4. 2023

Je jí přes sedmdesát, ale energie má na rozdávání, stojí o ni v celém světě a patří mezi nejúspěšnější na trhu.

Řeč je o české společnosti GZ Media, která sídlí v Loděnici nedaleko Berouna a která se proslavila výrobou vinylových desek. Každá čtvrtá hudební deska, která se dnes na světě prodá, je ze závodů GZ Media. A podíl firmy na globálním trhu by měl brzy ještě stoupnout.

Firma, která patří jednomu z nejbohatších Čechů Zdeňkovi Pelcovi, totiž dokazuje, že slušný a rostoucí byznys se dá postavit nejen na moderních technologií. Ostatně i tady v Loděnici si původně výrobu vinylů nechali spíš z nostalgie.

Po čase se ale ukázalo, že nostalgie lidi táhne a jsou ochotni do ní investovat. Na svém kontě má GZ Media alba pro takové hudební hvězdy jako jsou Rolling Stones, Adele, U2, Madonna nebo třeba Lady Gaga.

Touha po deskách a navíc těch od GZ Media dál roste, a tak společnost, která zaměstnává na dva tisíce lidí a má pobočky v osmi zemích, čeká, že navzdory všem těžkostem v ekonomice dosáhne rekordního zisku i obratu. Ten by se měl přiblížit až k sedmi miliardám korun.

„Z pohledu čísel čekáme jednoznačně nejúspěšnější rok. Daří se nám posilovat naši pozici na trhu, zvyšovat tržní podíl a především díky zahraničnímu růstu nám roste jak obrat, tak i zisk,” říká CEO společnosti Michal Štěrba.

A růst v zahraničí se jen tak nezastaví. GZ Media totiž investovala 300 milionů korun do nového výrobního závodu v Nashvillu. Jde o její třetí lisovnu gramofonových desek na severoamerickém kontinentu a její výroba postupně najíždí. Během následujícího roku by tak podle Michala Štěrby mohl obrat v zámoří vyletět i o sto procent.

Celý příspěvek, publikovaný na webu Forbes.cz, najdete zde.