Vinyla a Full Moon uvádí podcastovou sérii o náladách v současné české hudbě

Publikováno 25. 1. 2022

Podcastová série Území ozvěn vznikla v rámci projektu Full Moon Forum a Vinyla. Vycházet bude v týdenních intervalech od 25. ledna do 15. února 2022.

Jak se do české nezávislé hudby dostaly sebevědomé mladé ženy? Proč současní hudebníci zpívají o bezpečí? Jak se v českém rapu „dělá“ muž? Nad těmito a dalšími otázkami se můžete zamyslet společně s čtyřdílnou podcastovou sérií Území ozvěn. Pro hudební časopis Full Moon a ceny Vinyla ji připravila Aneta Martínková ve spolupráci s hudebním publicistou Pavlem Turkem, sound designérem Martinem Tvrdým a grafičkou Zuzanou Malou. První díl Tančit sama v podcastových aplikacích vyšel v úterý 25. ledna 2022.

 

Série se zaměřuje na to, jak se do českého éteru otiskují globální hudební trendy a témata a jakou specifickou podobu v něm nabírají. Ve čtyřech audio esejích se na cestě za porozuměním české hudbě potkávají osobní prožitky hudebnice a publicistky Anety Martínkové s širším společenským kontextem.
První díl Tančit sama (25. ledna) přibližuje proměnu přemýšlení o ženách v českém uměleckém světě. Proč je pro Anetu jako mileniálku vyrůstající v atmosféře přelomu tisíciletí zlomové sledovat úspěch hudebnic jako jsou Tea Sofia, Amelie Siba nebo Annet X? A proč byl feminismus až donedávna i mezi českými intelektuály považovaný za směšný?

 

Druhý díl Necítit nic (1. března) se noří do textů první generace rapperů, která prorazila v prodejnostních žebříčcích. Jména jako Yzomandias, Viktor Sheen, Nik Tendo nebo Ca$hanova Bulhar rap proměnili z popelky české hudební scény na hrdinu v hlavní roli. Při výkladu jejich příběhů se omezujeme na obligátní princip ze stoky hore. V jejich diskografii ale najdeme komplexnější vyprávění, která nám napovídají mnohé i o současné představě mužství nebo dědictví rodinných traumat.

 

Třetí díl Přestat se ničit (8. března) sleduje proměnu hudebníka ze sebedestruktivního rebela na lidskou bytost, která touží po bezpečí. „Pojďme jen mít bezpečí a klid,“ zpívá duo post-hudba na poslední desce Svět na konci roku nula. Severní nástupiště plní koncerty s městskou variací na trampské písně, které generaci jejich rodičů pomáhaly na chvíli zapomenout na bezčasí komunistického režimu. Miss Petty skládá hyperpopové tracky z odkazů na svá popkulturní guilty pleasures. Hudba už vás nemusí nutně vytrhávat z komfortní zóny. V nejistém světě švarcsystému a krize bydlení ji totiž naopak tvoří.

 

Poslední díl Naslouchat neviditelným (15. března) se pak za hudebním terénem popsaným v předchozích třech dílech ohlíží a přemýšlí nad tím, komu v české společnosti dává hudba hlas a kdo by naopak mohl být slyšet víc. Rap je v USA hudební prodlouženou rukou hnutí Black lives matter, najdeme takovou analogii v českém hudebním prostoru? A za koho se pere mainstreamový protestsong? Jak rozeznít hluchá místa české společnosti?