Válka změnila, co Ukrajina říká svým uměním. A vymazala z něj ruštinu

Publikováno 9. 3. 2023

Seznam Zprávy hovořily s řadou umělců z Ukrajiny. Popisují nová témata i symboly, které do jejich tvorby vnesla válka. A také to, že „díky“ konfliktu dostala země možnost vyprávět svůj příběh samostatně – bez Ruska.

„Umění, které v poslední době tvořím, vždy souvisí s válkou a naším vítězstvím! Na nic jiného myslet nemůžu.“ (ilustrátor Maksym Palenko)

„Ani se mi nesnilo, že jednoho dne bych mohl zpívat s Bonem. Vnímám ho jako nejlepšího z nejlepších. Když žijící legendy přijedou do vašeho hlavního města, říkají všechny ty důležité věci a zpívají pro váš lid, dodá vám to sílu. Dodá vám to také víru, že jste na správné straně války a že vyhrajete, jelikož za vámi stojí celý svět.“ (Taras Topolja, frontman skupiny Antytila)

„Ukazujeme, že Ukrajinci mohou být užiteční pro celé lidstvo, nejen tím, že sklízejí pšenici nebo kukuřici.“ (hudebník Denys Vasyliev, který se snaží zachraňovat kulturní památky své země)

„Na hudební scéně se objevuje spousta nových jmen, která dříve nebyla v éteru, a válka se stala velmi silným spouštěčem pro rozvoj jejich kreativity.“ (pop a r’n’b zpěvák Chekson)

Čtyři výroky, čtyři konkrétní popisy toho, jak moc se válka rozpoutaná před rokem ruským prezidentem Putinem vepsala do ukrajinské kultury a umění.

Celý příspěvek Kateřiny Motyčkové, publikovaný 26. 2. 2023 na webu SeznamZprávy.cz, najdete zde.