V soutěži o město kultury Brno propadlo. Už teď jsme skvělí, zní z magistrátu

Publikováno 4. 11. 2022

Na konci srpna tehdejší radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti) sedl na kolo a po třídenním výletu dovezl do Prahy na ministerstvo kultury přihlášku Brna do boje o titul Evropského hlavního města kultury v roce 2028.

Řada lidí se tehdy o tomto záměru dozvěděla poprvé. Vítězná kandidatura byla přitom kulturní prioritou Brna v předchozím volebním období.

A hlavně způsobem, jak se prosadit v Evropě a přilákat do města zahraniční návštěvníky i peníze. Také proto si prestižní událost chtěla na další čtyři roky vzít pod sebe primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jenže nemá co. V půlce října mezinárodní odborná porota rozhodla, že Brno do dalšího kola nepostoupí a o titul se „poperou“ České Budějovice se sedmitisícovým Broumovem.

„Domnívám se, že určitou roli mohlo hrát, že Brno už je na vysoké úrovni, co se týče kultury i její podpory ze strany města. A možná byly preferovány lokality, jež mají z pohledu hodnotitelů vyšší potenciál rozvoje,“ nabízí celkem paradoxní vysvětlení neúspěchu Vaňková, která kulturu nově vede. Oficiální zdůvodnění poroty obdrží v listopadu.

Podobně reagoval i exradní Fišer. „Zisk titulu je podmíněn obhájením potřeby, proč jej město potřebuje. Brno má oproti jiným excelentní kulturní scénu i kulturní infrastrukturu. V tomto ohledu bylo od počátku v nevýhodě,“ tvrdí Fišer, který však v průběhu čtyř let ve funkci šance nijak neshazoval a v rámci příprav na kandidaturu navštívil Francii, Nizozemsko, Lucembursko či několikrát Litvu, kde se účastnil různých oslav a jednání.

Celý příspěvek Zuzany Brandové, publikovaný 4. 11. 2022 na webu iDNES.cz, najdete zde.