V Broumově se dobré věci dějí, jen je vyzdvihnout, říká Marie Silondi

Publikováno 16. 2. 2022

Historicky jako vůbec nejmenší město se Broumov pouští do soutěže o titul Evropského hlavního města kultury roku 2028. V odlehlém pohraničí to podle koordinátorky broumovského týmu Marie Silondi může nastartovat cenné změny.

Po Plzni a Praze se třeba příštím tuzemským hlavním městem kultury stane sedmitisícový Broumov. Ambice jsou veliké, do podání přihlášky zbývá půlrok, soupeřem bude Brno, Liberec a České Budějovice.

Broumov přitom už setrvale řadu let přináší takřka každodenní porce kultury. Soutěž vyhlášená Evropskou komisí však cílí spíše na postupný rozvoj města i širšího regionu. Pomocí kultury by mohly přibýt pracovní příležitosti, kulturní nabídka by mohla být i důvodem pro návrat mladých.

„Soutěž je dobře nastavena a město má potenciál, hloubku, genia loci a hlavně lidi. Intuitivně jsem věděla, že chci přispět svými znalostmi a zkušenostmi a doteď jsem za to vděčná. Mám respekt k Broumovu, že se do projektu pustil, chce to velkou odvahu,“ říká koordinátorka Marie Silondi, jež se zabývá balancováním kreativity a byznysu.

Rozhovor Štěpánky Tůmové, publikovaný 13. 2. 2022 na webu iDNES.cz, najdete zde.