Uprchlý ruský režisér: Mobilizovat vás můžou i v metru, nyní je součástí války každý

Publikováno 30. 9. 2022

Jen pár dní poté, co Rusko 24. února 2022 vtrhlo na Ukrajinu, nasedl ruský režisér Vadim Kostrov do letadla a svou zemi opustil. Až zpětně si při sledování svých filmů uvědomil, že náznaky toho, že by mohla přijít válka, tu byly od nepaměti.

„Přítomnost tanků a zbraní je v ruských městech normální. Vždy tam stály jako předpověď toho, co přijde,“ tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.

Režisér, kameraman, scenárista, ale také střihač a zvukař Vadim Kostrov odletěl už 3. března se dvěma přestupy do Istanbulu. Následně se usadil v Paříži. Emigrovala s ním jen jeho žena, zbytek rodiny zůstal v Rusku –⁠ v Jekatěrinburgu a jeho rodném městě Nižnij Tagil, kde stojí známá továrna na tanky Uralvagonzavod.

Rusko opustila i část filmařových přátel. S těmi, co v zemi zůstali, je stále v kontaktu. Většina z nich si dopady války, kterou jejich země vede proti Ukrajině, teprve začíná uvědomovat, protože mobilizace se nyní dostala i do velkých měst. „Povolávací rozkazy dávají bezpečnostní složky i lidem v metru nebo je rozdávají do aut, která zastaví. Nezáleží na tom, kdo jste nebo jestli máte nějaké vojenské zkušenosti,“ popisuje třiadvacetiletý režisér.

Celý příspěvek Jany Václavíkové, publikovaný 29. 9. 2022 na webu Aktuálně.cz, najdeze zde