Umělá inteligence patří do osnov základních škol. Česká umělkyně s ní hravě seznamuje děti i dospělé

Publikováno 15. 12. 2022

Umělá inteligence je obor, který mění svět tak, jak ho známe. A čím dříve ji děti pochopí do hloubky, tím lépe budou připraveny na budoucnost.

Výtvarnici Evě Nečasové není svět vzdělávání cizí. V rámci herního studia Charles Games, které založila Univerzita Karlova, se podílí na tvorbě narativních počítačových her na historická a společenská témata. Pět let pracuje s dětmi ve školách a posledních devět měsíců se intenzivně věnuje neziskové iniciativě AI dětem, jejímž hlavním cílem je vytvářet materiály, které základním školám usnadní zavést do svých osnov vzdělávání v oblasti umělé inteligence.

Umělá inteligence je všude kolem nás, i když si to mnohdy ani neuvědomujeme. Drtivá většina z nás má v kapse chytrý telefon plný aplikací, které pohání právě tato důmyslná technologie. Využívá se ve zdravotnictví pro diagnostiku celé řady onemocnění, v bankovním sektoru, v kriminalistice, dokáže skládat hudbu, generovat obrazy i texty a ty nejpokročilejší neuronové sítě se využívají také v robotice.

Celý příspěvek Sáry Goldbergerové, publikovaný 28. 11. 2022 na webu CC.cz, najdete zde.