Tvrdá kritika k umění patří, říká šéfka Kunsthalle Praha. Právě se otevírá

Publikováno 22. 2. 2022

Kunsthalle Praha se v úterý otevírá veřejnosti. Ředitelka nové galerijní instituce Ivana Goossen doufá, že by ročně mohlo dorazit i 200 tisíc návštěvníků.

Galerie, jejíž vznik financuje nadace Pudil Family Foundation, prezentuje současné i moderní umění. Její program zahajují dvě výstavy, které oslavují sto let elektřiny v umění.

Petr Pudil v rozhovoru pro Financial Times zmínil, že Kunsthalle Praha je “za téměř sto let prvním nově vybudovaným prostorem v centru Prahy, který je zasvěcen umění”. Odkazoval tím k Mánesu, který byl otevřen v roce 1928?
Ano, odkazoval k tomu, že v historickém centru Prahy od té doby nevznikla nová budova, která by byla věnována umění, tak jako byl třeba Mánes.

Byl pro Kunsthalle ve hře někdy jiný prostor než bývalá Zengerova trafostanice u zastávky Malostranská?
Já k projektu Kunsthalle přišla až ve chvíli, kdy bylo jasno, že to bude Zengerova trafostanice. Pudilovi mi ale prozradili, že o jiném prostoru neuvažovali, neboť právě akvizice této unikátní budovy byla momentem, který začal formovat vizi Kunsthalle. Bývalé trafostanice nebo elektrárny jsou v zahraničí místy, které se často proměňují v galerijní prostory. Třeba výhled z naší terasy má jistou paralelu s výhledem z budovy Tate Modern v Londýně.

Celý rozhovor Moniky Zavřelové, publikovaný 22. 2. 2022 na webu iDNES.cz, najdete zde.