„Třeba lidi zase zkusí číst.“ Prodej knih se téměř zastavil, nakladatelé ale věří v obrat

Publikováno 26. 3. 2020

Brutální propad držeb, prakticky ze dne na den. Nejistota a hledání úspor. Taková je realita, které dnes v důsledku koronavirové pandemie čelí živnostníci, malé i větší firmy. Mimo jiné také knižní nakladatelství.

„Zavření obchodu s knížkami pro nás znamená asi 80 až 90 procentní – a tedy fatální – propad tržeb,“ říká pro INFO.CZ ředitel nakladatelství Host Tomáš Reichel s tím, že jde měsíčně asi o pět až šest milionů korun.

Podobně na tom jsou také jinde, pochopitelně ale záleží na velikosti jednotlivých nakladatelských domů. „Je to průšvih,“ potvrzuje nakladatel a spisovatel Martin Reiner. „Navíc to přišlo těsně před vyvrcholením několikatýdenního poměrně masivního – a placeného – promotion k Velkému knižnímu čtvrtku, kde máme dva komerčně potentní tituly,“ doplňuje Reiner, který dříve vedl nakladatelství Petrov, od roku 2006 vede Druhé město. Také Anna Rezková Horáčková z nakladatelství Paseka potvrzuje, že jde o existenční problém. „Nic srovnatelného jsme v Pasece za třicet let nezažili,“ říká.

„Určitě to bude výrazný propad příjmů, o tom není pochyb. Na druhou stranu je tu ten efekt domácího čtení. Každý seriál se nakonec omrzí, jídlo se přejí, lidi třeba, jen tak z legrace, zkusí zase číst,“ reaguje na zavření knihkupectví šéfredaktor Větrných mlýnů Petr Minařík. Podle něj by krize mohla zasáhnout ty, kteří nečetli, protože o té možnosti nepřemýšleli, nebo jen proto, že na to tak říkajíc neměli čas. „Až se situace uklidní, u knih zůstanou, je to záležitost návyková, mocnější než alkohol nebo cigarety,“ říká s tím, že mu je zavřených hospod a restaurací pochopitelně také líto.

Celý příspěvek Vratislava Dostála, publikovaný 25. 3. 2020 na webu Info.cz, najdete zde.