Studio Alta zavádí solidární systém vstupného

Publikováno 28. 1. 2022

V roce 2021 byly všechny akce ve Studiu ALTA přístupné zdarma. Pro rok 2022 zavádí solidární systém umožňující divákům zvolit si takovou výši vstupného, jaká je v jejich finančních možnostech.

Systém Pay what you can (Zaplať, kolik můžeš) umožňuje návštěvníkům zvolit si dobrovolně výši vstupného v předem definovaných hladinách. Zároveň je vždy nabídnuta doporučená částka, která odráží běžné nastavení cenové politiky lístků na příbuzných pražských divadlech. Publikum si však může zvolit nižší nebo vyšší částku podle aktuálních finančních možností, ale také podle svého měřítka ohodnocení či ochoty přispět na kulturní služby.

„Přijde nám, že tak dlouho zavedené kategorie ,plného‘ a ,studentského‘ vstupného jsou již překonány, jelikož nedostatečně reflektují aktuální situaci velké části našeho publika. Chceme tedy předvést takový systém, který nestigmatizuje ty, pro které je cena vstupného už moc vysoká –⁠ a zároveň umožní přispět události větší částkou, a podpořit tak nejen umělce a umělkyně, ale i samotnou organizaci. Věříme našim divákům a divačkám, že najdeme v nových hladinách rovnováhu. Nejde nám však jen o systém vstupného. V naší perspektivě je Studio ALTA pečující institucí, tedy místem, které se nestará jen o ty, kteří na to mají,” dodává za kolektiv Studia ALTA kurátor Petr Dlouhý.

Inspirací pro vstupenkovou iniciativu byly již obdobně fungující systémy bruselského KAAI Theater, Atelieru 210 a londýnského Battersea Arts Centre.