Soutěž Evropské hlavní město kultury 2028 zná své finalisty

Publikováno 14. 10. 2022

V Nostickém paláci byla 14. 10. 2022 vyhlášena města, která postoupila do dalšího kola výběru soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028. O nich rozhodla Mezinárodní porota EHMK v čele s Else Christensen-Redzepovic.

Jsou to Broumov a České Budějovice. O vítězi se pak rozhodne v červnu 2023.

Akce Evropské hlavní město kultury je iniciativou Evropské unie, jejímž cílem je zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských kultur, jejich společné aspekty i tradice a poukázat na to, že Evropa byla v průběhu dějin centrem neobyčejně bohatého a rozmanitého uměleckého rozvoje a evropská města hrála významnou úlohu při tvorbě a šíření kultury.

„Příprava na kandidaturu konkrétního města, to je několik let soustavného úsilí množství lidí. Města, která byla držiteli titulu Evropské hlavní město kultury, pak ovšem z tohoto titulu profitují i řadu let po jeho získání, a to třeba prostřednictvím nárůstu cestovního ruchu. Zde mohu uvést zkušenost Plzně z roku 2015 nebo Praha v roce 2000,“řekl ministr kultury Martin Baxa.

Titul městu není udělen na základě jeho kulturního dědictví nebo jeho aktuálních živých nabídek kultury. Titul je městu udělován na základě jeho programu do budoucnosti pro rok platnosti titulu. Úspěšná města EHMK využila titul jako katalyzátor podstatné změny v kulturním a všeobecném rozvoji města, vyvolávající trvalý kulturní, sociální a ekonomický dopad.