Slévárna Linser, která se mimo jiné podílela také na výstavbě jizerskohorských přehrad, patřila svého času mezi nejvýznamnější podniky v Liberci. Nyní chce město přestavět poslední zbytek továrního komplexu v dolním centru Liberce na kulturně kreativní centrum.
„Naším záměrem je, aby bývalá slévárna Linser byla první majákem kreativní městské čtvrti a plnila v prvé řadě funkci kulturní a vzdělávací,“ uvedl primátor. V kreativní čtvrt chce radnice přeměnit lokalitu takzvaného Papírového náměstí a využít ji při kandidatuře na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Zatím jde ale jen o vize a teprve se připravuje urbanistická studie na revitalizaci tohoto území, které je jednou z nejstarších částí města. Dlouhodobě ale patří mezi zanedbaná místa v centru, i když v posledních letech se zde některé domy opravily.
Kavárna, obchod i kulturní inkubátor
Náměstek primátora Ivan Langr (SLK) uvedl, že bývalá slévárna by mohla sloužit jako kulturní inkubátor, podobně jako má kraj podnikatelský Lipo.Ink. „To znamená, aby tam byla zastoupena zejména různá kulturně kreativní odvětí, různé coworkové záležitosti a podobně. Univerzita, respektive fakulta umění a architektury by tam chtěla mít svůj výstavní prostor. Tak si myslíme, že v nové čtvrti, kterou město kolem Papírového náměstí začne budovat, to bude velmi zajímavý bod, centrum, tohoto kulturního dění,“ dodal Langr.
Vizí města je, že by v parteru budovy mohl být prostor pro kavárnu či obchod předmětů vzniklých v ateliérech, které by byly společně s dílnami pro kreativce v prvním a druhém patře. Vzniknout by tam mohla i galerie. Podle městského architekta Jiřího Janďourka zájem o využití budovy už nyní projevilo studio _STROY nebo Člověk v tísni s projektem, do něhož je zapojená umělkyně Toy Box. „Přilehlý městský park by mohl sloužit pro veřejné a kulturní vzdělávací akce, než bude území zastavěno,“ dodal architekt.
Celý příspěvek, publikovaný 19. 8. 2021 na webu Liberecká drbna, najdete zde.