Šéfka městských muzeí v Praze: Počítáme s výpadkem až 110 milionů korun

Publikováno 27. 5. 2020

S ředitelkou Muzea hlavního města Prahy Zuzanou Strnadovou o omezeních v muzeích, o rekonstrukci hlavní budovy na Florenci a o tom, že i radost z vydařené výstavy může prospět zdraví.

Pražská městská muzea byla během karantény pochopitelně zavřená, s rozvolňováním koronavirových opatření se ale opatrně návštěvníkům zpřístupňují i výstavní budovy. „V současné době se už lidé mohou podívat do většiny našich objektů. Já bych doporučila hlavní budovu muzea na Florenci, bude otevřena už jen krátký čas,“ říká Zuzana Strnadová. Od 13. června totiž bude hlavní budova Muzea hlavního města Prahy kvůli rozsáhlé rekonstrukci na více než dva roky úplně uzavřená.

Do které expozice byste doporučila lidem teď zajít?

Doporučila bych dům U Zlatého prstenu, kde je velice pěkná střednědobá expozice středověké Prahy Karla IV., nebo třeba zámecký areál Ctěnice, který je také ve správě Muzea hlavního města Prahy. Tam je kromě pěkné expozice také krásný velký park, ve kterém mohou návštěvníci pobýt.

Kdy je teď dobré muzeum navštívit? Ve všední dny, ráno, odpoledne?

Lidí chodí zatím poměrně málo – je to v řádu jednotek až desítek návštěvníků. My sice direktivně neurčujeme, kdy by měli lidé chodit, ale například seniorům bych rozhodně doporučila dopoledne, protože v odpoledních hodinách chodí lidé už po práci nebo rodiny s dětmi.

S jakými omezeními je potřeba počítat?

My respektujeme všechna nutná nařízení. Do jedné budovy povolujeme v jednu chvíli vstup maximálně sto lidem. Musí samozřejmě dodržovat rozestupy, kolegyně a kolegové na pozicích kustodů kontrolují, aby návštěvníci měli zhruba deset metrů čtverečních pro sebe.

Celý rozhovor Zdeňka Strnada, publikovaný 27. 5. 202 na webu Flowee.cz, najdete zde.