Saša Smutný (#zazivouhudbu): Stát by měl pomáhat efektivně a cíleně a být spravedlivý

Publikováno 27. 5. 2020

Doba pandemie svádí k dobrým skutkům, ale i ke vzniku řady iniciativ. Ta s názvem #zazivouhudbu se pokouší v komunikaci se státem zajistit adekvátní pomoc subjektům, které jsou nejvíce ohroženy.

„Cílem naší snahy není chtít nesmyslné částky, ale nejprve zmapovat celý hudební sektor se vším, co do něj patří – v tom zaostáváme za vyspělými státy. A druhým cílem je pak ‚zachránit‘ ty nejvíce postižené a pomoci jim,“ říká v rozhovoru jeden z hlasů projektu Saša Smutný.

Prohlásil jsi, že od začátku svých aktivit v českém hudebním prostředí máš snahu ho kultivovat. Jak se daří tento plán realizovat? 
Je to hlavně vize. Myslím, že v České republice je řada skvělých hudebníků, už historicky náš národ má ve světě díky hudbě obrovské jméno, i Češi sami hudbu milují – nicméně stav tohoto sektoru je ve srovnání s vyspělými zeměmi značně horší. Hudební scéna je stále rozdrobená, ve společnosti je malé povědomí o tom, co stojí za hudbou a za tím, co je potom vidět, nemluvě o systému vzdělávání a dalších věcech.

Stojíš za iniciativou #zazivouhudbu. Jak a kdy tě napadlo se takto angažovat? Kdo všechno za projektem stojí? 
Iniciativa #zazivouhudbu pro mě znamená nyní především dvě věci – jednak si velká řada lidí, kterých si velmi vážím, ze všech hudebních oblastí, sedla k jednomu stolu a chce nyní pomoci těm nejzasaženějším v oboru. A za druhé si myslím, že by bylo dobré, abychom si v hudbě dokázali bez rozdílu žánru či profese sednout k tomu jednomu stolu a konstruktivně vymyslet třeba, jak lépe pomáhat novým talentům, podpořit vzdělání, podpořit nové projekty a vytvořit transparentní prostředí, plné možností, tak, jako tomu je například již řadu let úspěšně ve filmu. Kdo všechno se k iniciativě připojil, se lze dočíst na webu zazivouhudbu, skupina je otevřená. Její vznik inicioval IDU a Soundczech.

Celý rozhovor Hany Bukáčkové, publikovaný 20. 5. 202 na webu iReport.cz, najdete zde.