Putinova mobilizace. Těžká zima na obzoru. I pro kulturu

Publikováno 27. 9. 2022

Rusko částečně mobilizuje a už tak neblahá situace bude eskalovat. Současný Kreml hraje vabank, protože rozpoutal civilizační válku, v níž nemůže připustit porážku, protože by to byl konec jedné vládnoucí garnitury a možná celé epochy. Jak to souvisí s uměním a kulturou, včetně té české? Těsně.

Dnes ráno (21. 9. 2022 –⁠ pozn. Culturenetu) Vladimír Putin vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci. Tím pádem nastal pro Rusy konec pohádky o speciální vojenské operaci, která pro většinu tamních občanů byla „čímsi“ a jíž se zúčastnili vojáci „odkudsi“. Na tamní veřejnost nyní dolehne, že země je reálně ve válce, která si právě i z jejich domácností – a to včetně těch prominentních, tedy moskevských nebo petrohradských – může do bojů vytáhnout svého člena. Kromě toho Kreml opět hrozí použitím jaderných zbraní. Tahle smrtelně nebezpečná hra jen tak neskončí. Její důsledky budou dlouhodobé. Evropané od čtyřiceti padesáti výš už do konce svých životů velmi pravděpodobně nezažijí klidné časy.

Po těchto úvahách, které se mi honily hlavou po přečtení aktuálních zpráv, jsem si otevřel pracovní e-mailovou schránku a první dnešní mail obsahoval PR materiál zevrubně informující o tom, jak „režisérka Alice Nellis do nového filmu Buko obsadila vlastního koně Láďu“. Hm. Jistě, žít se musí, nacházet si důvody k radosti a potěšení je nutností, nicméně ve světle aktuální situace se leckteré interesantnosti (typu do filmu obsazený kůň) jeví jako zcela zbytné. Pod tlakem nynějších událostí totiž člověk svoji pozornost, respektive nastavenost vůči různým detailům redukuje a nutně přehodnocuje svá kritéria a své priority.

Celý příspěvek Josefa Chuchmy, publikovaný 21. 9. 2022 na webu České televize, najdete zde.