Praha 7 si vybrala Vzletnou

Publikováno 27. 5. 2019

Na podzim roku 2018 vzniklo v pražské čtvrti Letná takzvané kreativní epicentrum Vzletná. Vzdělávací prostor pro výuku digitálních technologií, designu a ilustrace. Vzletná funguje i jako prostor pro coworking , studovna a nabízí program také pro seniory, děti a rodiče. S jednou ze zakladatelek Nadiou Sheshukovou jsme si povídaly o tom, jak to celé vzniklo a proč je dobré kulturní aktivity provozovat právě v městské části Praha 7.

Jak nápad založit Vzletnou vznikl?

Fungujeme od listopadu 2018 a vzešlo to z mého nápadu a nápadu kamarádky Kláry Hájkové. Já pořádám jednou ročně festival ilustrace LUSTR, na kterém organizujeme workshopy a přednášky ilustrátorů, a říkala jsem si, že bych to chtěla dělat i přes rok, nejen v době konání festivalu. Klára je grafička a měla v plánu nabízet programy pro seniory a děti a tyto dvě skupiny propojit. Pak jsme narazily na prostor, ve kterém původně byla městská knihovna. Tehdy městská část Praha 7 vypsala výběrové řízení na pronájem. My jsme sestavily projekt, který se jim líbil, a jsme tady.

Co je vaším cílem?

Vidíme se jako kreativní vzdělávací centrum, ve kterém se budou potkávat a vyměňovat si zkušenosti lidé z různých kreativních oborů. Součástí našeho prostoru je i coworkingová místnost. Naším hlavním cílem je zvyšování gramotnosti v oblasti digitálních nástrojů. Vycházíme z toho, že dnes má kdekdo přístup k různým grafickým softwarům. Produkty Adobe jako InDesign, Photoshop, After Effects a další jsou nástroje, které se na školách neučí a přitom je spousta lidí používá každodenně k práci nebo ve volném čase. Proto nabízíme kurzy, kde mají lidé možnost se programy naučit kreativně využívat. Výuka digitálních nástrojů je náš hlavní směr. Ale zároveň k tomu nabízíme také ilustrátorské kurzy pro děti, jógu pro seniory a na další nabídce pro tuto cílovou skupinu usilovně pracujeme. Zajímáme se taky o zdravou výživu a chceme dát prostor matkám s dětmi. Chceme se bavit o tom, jak vychovávat děti a jak se vyznat v informačním zmatku o přístupech k výchově. Nedávno jsme třeba pořádaly víkendový cyklus přednášek o udržitelnosti a recyklaci v módě a materiálech. Takže nás zajímají různá témata propojující kreativce a vše, co souvisí s dalším vzděláváním v kreativních oborech. Chceme sdružovat projekty, které jsou nám podobné a nemají svůj prostor.

Celý rozhovor Kateřiny Přidalové, publikovaný 14. 5. 2019 na webu KreativníČesko.cz, najdete zde.