Dnešní Polsko skýtá pochmurný obrázek: země rozdělená na dva tábory jako nikdy v historii. Před pěti lety se tam začal kopat příkop a dnes je prakticky nepřekročitelný.
Neběží jen mezi vládou a politickou opozicí, ale skrz celou zemi, na všech úrovních života, mezi sousedy, uprostřed rodin. Na rodinných setkáních, která mají Poláci tak v oblibě, se sourozenci a děti s rodiči přestali pro jistotu bavit o politice. To ale znamená i o zdravotnictví, o školství, o menšinách, o cizincích, o sexuální výchově dětí, o roli církve ve společnosti, o televizi nebo o médiích. Protože na co z těchto témat narazíte, zjistíte, že je předmětem politického boje. Každé z těchto a desítky dalších témat někoho z rozmluvy vylučuje a u druhého vyvolává nepřátelské reakce.
Vládní strana a církev vykopaly příkop v národě, v rodinách, všude
Jeden Kurský, Jaroslav, je šéfredaktorem hlavního opozičního deníku Gazeta Wyborcza, který denně kritizuje vládu, druhý Kurský, Jacek, je naopak šéfem hlavní státní televize, která je propagandistickou troubou vládní strany a zcela v duchu Rudého práva 80.let denně útočí na opozici. Přitom oba jsou bratři a jednou ročně se setkávají u štědrovečerního stolu rodičů. Desítky vtipů kolují o tom, o čem si tam tak mohou povídat a nevjet si do vlasů.
Tragédie dnešního Polska je jednak v tom, jakým směrem ho vede vládnoucí strana Právo a spravedlnost: do smyšlené říše velkého, klerikálního, monoetnického Polska řízeného jedním mužem Jaroslawem Kaczyńským, které svůj model hodlá vnutit celé Evropě.
A jednak v tom, že tuhle vizi zdaleka nesdílí většina Poláků a v zemi se proto vede ostrý boj za záchranu demokracie, tolerance a právního státu. Denně a všude. Naše česká situace rozdělená na pro a proti Babišovce/Zemanovce je polské bohudík ještě hodně vzdálená. Polská realita je daleko vyhrocenější, střety jsou tam mnohem ostřejší a násilnější a tendence k totální vládě větší. Dělící příkop běží mezi všemi a ohledně všech témat společnosti.
Celý příspěvek Petra Janyšky, publikovaný 20. 8. 2019 na webu Aktuálně.cz, si můžete přečíst zde.
Petr Janyška je publicista, bývalý překladatel a novinář (spoluzakladatel Respektu, Lidovývh novin, Středoevropských novin, Respektování), diplomat (velvyslanec ve Francii a při UNESCO, ředitel Českého centra ve Varšavě), vysokoškolský pedagog. Celý život se zabývá specifičností západní Evropy, Francií a Polskem i domácí politikou a kulturou.