Peníze kultuře, jen když zbudou? Špatná filozofie, míní ministr Zaorálek

Publikováno 5. 3. 2020

Když přicházel na post ministra kultury, uvedl, že ho přebírá v „ne úplně dobré kondici“.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) si ponechal dva náměstky, jinak ale udělal podle svých slov na ministerstvu řadu změn a končit s nimi ještě nehodlá. Vadí mu třeba nastavení IT projektů. „Moc byla v rukou nějakých expertů IT, ti si něco vymýšleli a vazba na kulturu byla minimální,“ uvedl ministr, který v čele resortu stojí šest měsíců, pro pořad Týden v politice.

Sektor kultury je podle Zaorálka podfinancovaný, problém ale vidí i v nakládání s finančními prostředky. Alfou a omegou ministerstva jsou IT zakázky. Řada z nich je nevyhovujících nebo chybně zadaných. „Není přece legrace, když se dává 450 milionů korun do projektu, co vypadá jak černá díra,“ naráží Zaorálek na kritizovanou zakázku portálu Czechiana, kterou nechal v únoru zrušit.

To ale není jediný pochybný projekt, který musí v Nostickém paláci řešit. Jako další příklad uvedl Národní elektronickou knihovnu, jejíž rozpočet činí necelých 144 milionů korun. „Mám informace, že ti, kteří to mají na starosti, si nejsou moc vědomi, co s tím,“ uvedl. Spuštění projektu Národní eKnihovny do ostrého provozu je zatím naplánované na rok 2021.

Celý příspěvek, publikovaný pod šifrou dar 2. 3. 2020 na webu ČT24.cz, najdete zde.