Paradoxy druhé ruky. Proč Heureka ocenila a zároveň blokuje Knihobot?

Publikováno 21. 4. 2023

Nákupí portál a srovnávač cen Heureka.cz minulý týden opět rozdával ceny e-shopům, které odborná porota i zákazníci ocenili jako nejkvalitnější a nejoblíbenější.

V jedné ze dvou hlavních kategorií zvítězil online antikvariát Knihobot, který si stejně jako loni odnesl Cenu kvality. Jeho účet na Heurece je přitom už třetím rokem zablokovaný a na portálu nesmí Knihobot inzerovat.

„Ujíždí vám vlak,“ vzkázal šéfovi Heureky Tomáši Bravermanovi člen předloňského výběru Forbes 30 pod 30 a CEO Knihobota Dominik Gazdoš. Argumentuje, že prodejce použitých knih je sice malý, ale zastupuje směr, kterým se bude e-commerce v současné dekádě ubírat.

Gazdoš zdůrazňuje, že význam zboží z druhé ruky poroste, a postoj Heureky považuje za mylný. „Na počty prodaných knih budeme už letos největší online knihkupectví v Česku. V takové situaci už prostě nenabízíte čtenářům kompletního nákupního rádce. Nejpreferovanější varianta vám tam chybí,“ napsal Gazdoš v kontextu srovnávače ve svém příspěvku na síti LinkedIn.

Celý příspěvek Marka Tomanky, publikovaný 18. 4. 2023 na webu Forbes.cz, najdete zde.