Koronavirová pandemie ochromila kulturní a kreativní průmysl. Evropské státy se pochopitelně soustředily nejprve především na ochranu veřejného zdraví. Europoslanci ale upozorňují, že by se nemělo zapomenout na kulturu a chtějí ji podpořit z unijních fondů.
Z dat Eurostatu vyplývá, že v oblasti kultury pracuje devět milionů Evropanů a každý čtvrtý občan EU je umělcem nebo spisovatelem. Kultura totiž neznamená jen památky, muzea, galerie a divadla. Spoustu pracovních míst pojímá tzv. kreativní průmysl, tedy malé a mikro podniky věnující se kulturní činnosti. Jedná se také o umělce, spisovatele a kreativce na volné noze.
Omezení veřejného života plynoucí z koronavirových opatření činnost sektoru téměř ze dne na den zastavila a škody narůstají.
„Ekonomické i provozní dopady na kulturní sféru v souvislosti s vládními opatřeními v boji s koronavirem jsou enormní,“ uvedl Petr Prokop z výzkumného týmu Katedry produkce DAMU, který ve spolupráci s Katedrou Arts Managementu Vysoké školy ekonomické (VŠE) pracuje na výzkumu dopadů koronavirové pandemie na českou kulturu.
Poslanci z výboru Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání (CULT) tak vyzvali Komisi a členské státy, aby reagovaly také na potřeby kultury. Podle členů výboru se EU nyní musí zasadit o to, aby na finanční podporu dosáhli s ohledem na jejich specifika lidé pracující v kultuře, kreativním průmyslu, ale i v médiích, která v důsledku pandemie přišla o značnou část zisků z reklam a inzerce. Europoslanci Komisi žádají, aby navýšila finance plynoucí do oblasti kultury z unijních fondů.
Celý příspěvek Kateřiny Zichové, publikovaný 4. 5. 2020 na webu EurActiv.cz, najdete zde.