Platforma pro dočasné využívání opuštěných městských prostor Refill má nově svoji kancelář. Otevřela se na podzim v centru Ostravy a je přístupná všem, kteří mají nápad a potřebují za zvýhodněných podmínek prostor, nebo těm, kdo mají prostor a rádi by ho dočasně pronajmuli.
S koordinátorem projektu Tomášem Zetkem jsme si povídali přímo na místě, za prosklenou výlohou bývalého obchodu s látkami. Než jsme s rozhovorem začali, na dveře kanceláře zaklepal postarší muž a zajímal se, co to tu je. Zetek se mu snažil vysvětlit, že je to kancelář pro dočasné využívání budov pro lidi, co mají nápady na projekty. Muž opakovaně zmiňoval, že má hodně nápadů a rád by je Refillu prodal k realizaci. „Ne, to ne, my vám zprostředkujeme kontakt s majitelem objektu a pomůžeme vám s koordinací. Nápad si musíte realizovat sám na vlastní náklady,“ vysvětloval Zetek.
To bylo pěkné entré k našemu rozhovoru. Zrovna jsem se chtěla zeptat, jak kancelář funguje na denní bázi.
Nějak takhle. Chod kanceláře zajišťují tři lidi, je to kontaktní místo a může sem z ulice kdokoli přijít. Hodně také fungujeme na facebooku a máme nové webové stránky refillova.cz, kde je nafocená databáze míst, u kterých zjišťujeme, v jakém stavu jsou interiéry, zda tam fungují sítě, odpady a nakolik je prostor použitelný a pro co.
V rámci mezinárodního projektu Refill vznikla síť evropských měst, do které se jako jediné české město zapojila Ostrava. Výměna zkušeností probíhala mezi lety 2015–2017. Podpora v rámci sítě již vypršela a Ostrava nyní pokračuje svépomocí a vyústěním toho je právě nová služba kanceláře Refill. Popište mi, jak to probíhalo.
Deset zapojených měst se mohlo samo rozhodnout, zda službu institucionalizují a jak. V Ostravě se město rozhodlo pokračovat a dále službu testovat prostřednictvím kanceláře Refill. Kateřina Bonito a Martina Pilařová z oddělení strategického plánování města Ostravy si na vzdělávací cesty do zapojených měst přizvali zástupce místních organizací a spolků. Mezi nimi byla i naše organizace Cooltour Ostrava z. ú., která se v Ostravě věnuje komunitním a kulturním projektům už sedmým rokem. Kolegové Andrej Harmečko a Zuzana Vinklárková se myšlenky dočasného využívání opuštěných prostor chytli a na základě zkušeností z cest po evropských městech zpracovali materiál, jak by se to dalo implementovat v Ostravě. Každé město má jiné podmínky a každý stát jinou legislativu a proto bylo třeba službu přizpůsobit na míru. Díky tomu pak Cooltour vysoutěžil roční zakázku na jednoletý pilotní provoz Refill kanceláře.
Celý rozhovor Kateřiny Přidalové, publikovaný 19. 2. 2019 na webu KreativníČesko.cz, najdet zde.