Operní akademie Ostrava – NDM zapojuje studenty zpěvu do profesionální práce

Publikováno 16. 2. 2019

V Ostravě vznikla v Česku ojedinělá platforma operní akademie: Národní divadlo moravskoslezské zapojují studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity minimálně jednou v každé sezóně do profesionální práce na operní inscenaci, kde pak mohou vystupovat jako sólisté samostatně, ale také po boku profesionálních členů souboru opery NDM. Pilotním výsledkem práce se studenty je už nyní Čtyřnotová opera Toma Johnsona, která má dnes večer premiéru v Divadle „12“.

Ředitel NDM Jiří Nekvasil a rektor Ostravské univerzity Jan Lata podepsli memorandum o spolupráci a oficiálně tak založili Operní akademii Ostrava.

Národní divadlo moravskoslezské poskytlo již v této sezóně nejlepším studentům oboru sólový zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity možnost pracovat na naší operní inscenaci ve zcela profesionálních podmínkách, s profesionálním týmem a v alternaci s našimi sólisty. Někteří naši sólisté jsou zároveň pedagogy na fakultě a své žáky znají,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Jsme jediným operním domem u nás, který studenty umělecké vysoké školy takto zapojil do profesionální práce a počítá s dlouhodobou systematickou spoluprací a praktickou přípravou mladých pěvců pro profesionální dráhu,“ pokračoval ředitel Nekvasil a doplnil: „ Nejtalentovanější studenty Fakulty umění OU už přitom zapojujeme do menších rolí v naší opeře  a budeme to dělat i nadále. Dobrým příkladem byla například první letošní operní premiéra – Osud Leoše Janáčka.“

„V každé sezóně zapojí NDM posluchače fakulty do nastudování minimálně jedné operní inscenace. Letos je to příprava minimalistické a komorní Čtyřnotové opery Toma Johnsona, ale  pro příští sezónu je už naplánována Salieriho opera Škola žárlivých s premiérou ve velkém divadle – v  Divadle Antonína Dvořáka,“ rozvinul ředitel Jiří Nekvasil s tím, že kromě studentů zpěvu dostanou už v příštím roce příležitost také studenti dalších hudebních oborů na fakultě. „Vybírat budeme díla operní literatury 20. a 21. století a opery barokní a klasicistní,“ doplnil ředitel Nekvasil. 

Otevřeli jsme našim studentům unikátní možnost praktikovat dovednosti v profesionálním prostředí, v podmínkách divadla a se zralými umělci. Takové zkušenosti budou bonusem studijního programu, který u nás v Česku nemá obdoby. Studenti tak mohou lépe upozornit na svůj talent  a my jako divadlo tady samozřejmě máme líheň talentů,“ těší se garantka programu Eva Dřízgová-Jirušová, která na fakultě učí a ve Čtyřnotové opeře má sama roli sopranistky. Během každého představení vystřídá řadu bizarních kostýmů a vznikají komické „čekací“ situace. Ve studentském představení mohou soprán zpívat až čtyři studentky a střídání kostýmů je pak snazší.

Jsem velice hrdý na to, že se Ostravská univerzita stala významným partnerem mnoha kulturních institucí i událostí, které posilují ostravskou kulturní komunitu a mění Ostravu v kulturní město. S NDM jsme navázali spolupráci již před několika lety a mimo jiného jsme úzce spolupracovali na shakespearovském projektu i projektu Janáček Ostrava 2018. Tato operní inscenace je dalším výrazným krokem v úzké spolupráci těchto dvou zásadních ostravských institucí,“ zdůraznil rektor univerzity Jan Lata.