Odsvěcený Červený kostel v centru Olomouce už není skladem knih, proměnil se v kulturní centrum

Publikováno 18. 5. 2023

V Olomouci se poprvé v novodobé historii otevřel veřejnosti Červený kostel na třídě Svobody v centru města.

Bývalý depozitář knih Vědecké knihovny v Olomouci (VKOL) se po dva a půl roku trvající rekonstrukci proměnil v moderní kulturní centrum se sálem pro dvě stě lidí. Bude hostit nejen výstavy, přednášky, ale i projekty Moravské filharmonie či místních divadel. Náklady na opravu byly 172 milionů korun, z dotací se Olomouckému kraji vrátilo 133 milionů korun, řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Otevření kostela bude doprovázet pětidenní festival.

Podle ředitelky VKOL Ivety Ťulpíkové je otevření kostela pro knihovnu zásadním okamžikem. „V tomto nádherném reprezentativním sále budeme pořádat různé konference, budeme tady mít besedy, autorská čtení a výstavy. Bude tu i celá řada dalších akcí, otevírá se nám možnost spolupracovat s dalšími institucemi města, jako je Moravská filharmonie, Moravské divadlo,“ uvedla.

Podle ředitelky knihovny se budou v kostele pořádat i komorní koncerty či divadelní premiéry menších činoher. Pětidenní festival s názvem Začínáme, který doprovodí i výstavy či sousedská slavnost, zakončí v neděli Divadlo na cucky inscenací Otisky.

Celý příspěvek, publikovaný 17. 5. 2023 pod šifrou mvr na webu České televize, najdete zde.