Odbory Národního divadla chtějí, aby ministr vypsal konkurz na ředitele ND

Publikováno 9. 9. 2019

Část odborářů Národního divadla zastupující hlavně operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Na tiskové konferenci dnes řekli, že vyzývají ředitele ND Jana Buriana, aby požádal ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o vyhlášení konkurzu na ředitele ND. Odborové organizace Opery ND a Státní opery jsou ve stávkové pohotovosti, jejím důvodem je mimo jiné jmenování uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery Pera Boyea Hansena. Burian ČTK sdělil, že dnešní krok odborářů vnímá jako snahu poškodit ND, nikoli řešit problémy.

„Slyším stanovisko odborů a zajímá mě jejich názor. Chci se co nejdříve sejít s garanční radou Národního divadla. Důkladně se seznámím s názory odborníků na současné fungování Národního divadla. Budu jednat jak se zástupci všech odborových organizací divadla, tak s panem ředitelem Burianem,“ napsal ČTK Zaorálek.

S problémy svých kolegů z Opery ND nechtějí být spojování zástupci Činohry ND a Baletu ND. Odmítli prohlášení části odborů o krizi v celém Národním divadle. „Soubor Činohry nesouhlasí s odbory operního sboru. Operní sbor nemá co diktovat ministrovi kultury, kdo bude vést Národní divadlo,“ uvedl předseda odborů Činohry Jiří Štěpnička.

Předseda Unie – odborového svazu profesionálních zpěváků ND Jakub Hrubý dnes uvedl, že důvodem pokračování stávkové pohotovosti je také pozice ředitele ND Buriana, který podle nich v roce 2013 usedl do čela zlaté kapličky bez výběrového řízení a bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) mu mandát na dalších šest let rok před jeho skončením prodloužil. Staněk už dříve uvedl, že se tak rozhodl na základě doporučení garanční rady ND, která je jeho poradním orgánem. A jeden z jeho předchůdců Buriana zvolil na základě výběru z několika oslovených osobností v době, kdy divadlo bylo bez ředitele.

„Byl jsem řádně jmenován na druhé funkční období, v souladu s interní směrnicí ministerstva kultury, která umožňuje prodloužení mandátu na základě evaluace a doporučení odborníků. Jde o obvyklou praxi. Ve většině ostatních resortních příspěvkových organizacích jsou ostatně ředitelé jmenováni na dobu neurčitou,“ uvedl dnes Burian. Doplnil, že ND má zvyšující se tržby a trvalý zájem sponzorů.

Burian dodal, že ministr kultury může po poradě se svým odborným poradním orgánem a v souladu s interní směrnicí jmenovat ředitele kterékoli příspěvkové organizace ministerstva, aniž je toto jmenování podmíněno souhlasem vedení odborových organizací. Odboráři mu také vytýkají, že málo reaguje na jejich výzvy k osobním setkáním. Burian řekl, že se s odborovými organizacemi schází pravidelně, v minulé sezoně se uskutečnilo devět jednání vedení ND s předsedy odborových organizací. „Naposledy jsme se sešli včera (v úterý) za účasti náměstkyně ministra kultury, které byl ale na jednání zástupci odborových organizací přístup odepřen,“ uvedl.

Hrubý dnes řekl, že Burian po vyhlášení stávkové pohotovosti rozpoutal mediální kampaň, „jejímž účelem je marginalizovat důvody stávkové pohotovosti v ND a odvrátit pozornost od problematiky a problémů ND s ohledem na politickou situaci v tomto resortu.“

Hrubý také řekl, že Burian a jeho podřízení nejednají podle uzavřené kolektivní smlouvy. „Je to narušení sociálního smíru a jsou zde velké důvody k dalšímu jednání a případným protestům,“ uvedl.

Norský divadelní režisér Per Boye Hansen se ujal funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery 1. srpna. Oznámení jeho nástupu vyvolalo už dříve kritiku odborových organizací mimo jiné údajně proto, že umělci neznají jeho koncepci. Divadlo ji ale zveřejnilo v únoru na svém webu. Podle odborářů je s Hansenem komplikovaná komunikace, pouze přes tlumočníka to podle Vrby není možné. Baletu ND šéfuje už několikátou sezonu Filip Barankiewicz a se souborem, který je mezinárodní, komunikuje výhradně anglicky.

Odkazy

Reakce ředitele Národního divadla k prohlášení odborových organizací Opery