Naštvete čtenáře, nebo překladatele? Nulová DPH na knihy je Sophiina volba

Publikováno 17. 5. 2023

Knihy osvobozené od DPH se jeví jako zázračný úkaz štědrosti současné vlády. Jenže knižní trh se potýká s problémy a nemůže se zavděčit všem. Nakladatelé si musí vybrat, komu dají kyslíkovou masku jako prvnímu.

„Přece jestliže mám omezený rozpočet, tak se asi půjdu raději ostříhat než na divadelní představení, ne? Anebo tady budeme všichni zarostlí? Tak se vraťme na stromy a mějme to tak!“ rozčilovala se před několika týdny poslankyně za ANO v České televizi, když se uvažovalo nad podobou daňových reforem.

Nikdo, včetně autora tohoto článku, tehdy nečekal, že kultura nad kadeřnictvími (částečně) zvítězí. Markéta Pekarová Adamová ale vysvětlila, že vzdělaná společnost je větším předpokladem pro prosperitu než společnost ostříhaná.

Předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců Martin Vopěnka vyjmenoval, na co všechno bude mít nulová knižní daň vliv: publikace zůstanou přístupné široké veřejnosti, bude možné vydávat náročnější tituly, odbornou literaturu nebo ilustrované knihy pro děti a mládež, které jsou potřebné pro rozvoj čtenářské gramotnosti.

Celý příspěvek Jonáše Zbořila, publikovaný 15. 5. 2023 na webu SeznamZprávy, najdete zde.