Národní galerie může mít dva ředitele

Publikováno 28. 1. 2020

Ministru kultury Zaorálkovi se model zalíbil při nedávné cestě do Paříže.

Národní galerii dosud pokaždé vedl jeden jediný šéf. V uplynulých dvou dekádách například Milan Knížák, Vít Vlnas nebo naposledy Jiří Fajt. Právě za posledního z nich se nyní hledá náhrada. A poprvé by to nemusel být jeden člověk. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připouští, že by vedení galerie mohlo být dvouhlavé. Vzorem mu jsou některé významné výstavní instituce ze světa.

„Můžeme dát přednost manažerovi nebo někomu, kdo se vyzná v umění. Anebo se to nějak zkombinuje. Výsledkem by mohla být dvojice lidí, protože i takový model ve světě existuje,“ řekl LN Zaorálek, který kulturu vede od léta.

Bývalý ředitel galerie Fajt říká, že zmíněná varianta řízení je možná. Zároveň ji ale nevidí jako samospásnou. „Tento model někdy funguje lépe, někdy hůře, rozhodující je vždy výběr vhodných osobností. Sebelepší systém řízení je nanic, pokud nemáte dva lidi schopné a ochotné respektovat se a spolupracovat,“ sdělil LN.

Model se dvěma šéfy – každým zodpovědným za trochu jinou oblast řízení galerie – se Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) zalíbil při nedávné cestě do Paříže. Šéf kultury tam navštívil známou galerii Centre Pompidou, se kterou Češi delší čas jednají o bližší spolupráci. „Pochopil jsem, že ji řídí dvojice prezident a generální ředitel. Každý z nich má svou roli. V Paříži se mi to hned zalíbilo,“ popsal pro LN Zaorálek.

Celý článek Tomáše Tománka, publikovaný 28. 1. 2020 na webu Lidovky.cz, si můžete přečíst zde.