Ministr kultury se v Bruselu setkal s předsedkyní Výboru pro kulturu a vzdělávání EP Sabine Verheyen

Publikováno 21. 7. 2022

Ministr kultury M. Baxa se při své návštěvě Bruselu v rámci Předsednictví ČR v Radě EU setkal s předsedkyní Výboru pro kulturu a vzdělávání EP Sabine Verheyen a v neformálním rozhovoru ji informoval o záměrech českého předsednictví v oblasti kultury.

Mimo jiné hovořil o iniciativách týkajících se vztahů s Ukrajinou a návštěvě Lvova, kde se před dvěma týdny zúčastnil setkání zemí V4 a Pobaltí s ukrajinským ministrem kultury.

“S paní předsedkyní jsem se shodl na významu připravovaného návrhu Media Freedom Act. Je důležité najít rovnováhu mezi pravidly pro udržení zdravého mediálního ekosystému, nutností boje se šířením dezinformací a na druhé straně ochranou svobody slova a plurality médií.”

V diskusi byl dále zmíněn pracovní plán pro kulturu, který by měl být za českého předsednictví dokončen a přijat na listopadové Radě. Jde o dokument, který nastaví priority členských států v oblasti kultury pro další čtyři roky (období 2023 až 2026). Jedná se o veřejný dokument, který je zároveň i informačním nástrojem pro umělce a další kulturní aktéry. Mohou se z něj dozvědět, čím se členské státy na evropské úrovni v oblasti kultury a audiovize zabývají. Specifičnost plánu pro následující léta je dána složitým obdobím, ve kterém je tvořen. Vznik plánu rámují výjimečné situace, které mají na oblast kultury neoddiskutovatelný vliv. Ať už jde o pandemii koronaviru či ruskou agresi na Ukrajině.

Jana Malíková, tisková mluvčí MK ČR