Ministr kultury Lubomír Zaorálek jednal o navýšení rozpočtu na živé umění

Publikováno 19. 9. 2019

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), že řešení nedostatku peněz na podporu živého umění najdou ještě z peněz letošního rozpočtu. O výši budou jednat, napsal ministr v SMS na dotaz ČTK. Před jednáním vlády Zaorálek řekl, že podpora například oblastních divadel a orchestrů ze státního rozpočtu je nízká a meziročně klesá. Kabinet dnes za účasti prezidenta Miloše Zemana schválil návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun.

„Dohodl jsem se s paní ministryní, že najdeme řešení mimo rozpočet 2020 ještě z prostředků rozpočtu 2019. Technicky si dovedu takové řešení představit,“ uvedl Zaorálek. „O celkové výši ještě budeme jednat,“ dodal.

Před zasedáním kabinetu ministr uvedl, že situace v kapitolách, které se týkají podpory tzv. živého umění, třeba oblastních divadel a orchestrů, je neúnosná. „Ve světě dávají až 15 procent. My jsme loni dávali šest procent, teď to klesá dokonce na tři procenta,“ poznamenal s tím, že podpora oblastních divadel či orchestrů klesá ze 160 na 130 milionů. „Jak jsem si to ověřoval v některých institucích i městech, může dojít k tomu, že budou rušeny soubory,“ dodal ministr. O situaci Zaorálek mluvil i na dopoledním jednání tripartity.

Schillerová po zasedání kabinetu uvedla, že problém vnímá a že živé umění je pro Česko důležité. Se Zaorálkem se chce sejít v řádu dní. „Jsem připravena navýšit položku živého umění už z peněz rozpočtu pro rok 2019 z ušetřených prostředků z obsluhy státního dluhu. Ale musíme si vyjasnit částku a to chce určitý čas,“ řekla. Zaorálek si podle ní musí vypracovat analýzu, poté je připravena položku podpořit. „Slovu, které mi dala paní ministryně Schillerová, věřím,“ dodal Zaorálek.

Letos výdaje ministerstva kultury činí asi 14,78 miliardy korun. V příštím roce by to podle návrhu zákona o rozpočtu, který vládě předložilo ministerstvo financí, mělo být přibližně 15,05 miliardy.