Ministr Baxa jednal o Evropském hlavním městě kultury

Publikováno 8. 3. 2022

Evropské hlavní město kultury (EHMK) je projekt Evropské unie, který vznikl v roce 1985, a stal se od té doby jednou z nejvýznamnějších kulturních iniciativ v Evropě. 

Projekt oslavuje společné kulturní kořeny Evropy, ale i rozmanitost kultury v jednotlivých členských zemích EU. Má za cíl sblížit evropské občany, vytvořit silnější pocit evropské sounáležitosti a podpořit kulturní život ve městech. Ocenění uděluje Rada ministrů kultury na dobu  jednoho roku, město však svůj titul může užívat i po jeho uplynutí.

Česká republika bude znovu hostit Evropské hlavní město kultury v roce 2028 spolu s Francií.

Na ministerstvu kultury proběhla online schůzka kandidátských měst s ministrem kultury Martinem Baxou.

Evropské hlavní město jsem zažil v Plzni, když jsem byl ve vedení radnice. Příprava tohoto projektu stála obrovské úsilí, ale výsledek Plzeň – EHMK 2015 byl skvělý. Dnes jsem se ocitl pomyslně „na druhé straně,“ když jsem za Ministerstvo kultury vedl jednání se zástupci kandidátských měst. Debatovali jsme o tom, jak může ministerstvo kultury coby vyhlašovatel soutěže kandidátská města podpořit. Jsme na začátku, vše bude předmětem dalších debat, ale rád jsem všem kandidátům řekl: EHMK stojí za to!“ řekl ministr kultury Martin Baxa.

Kandidátskými městy jsou České Budějovice, Broumov, Brno a Liberec.