Pokračování nevyprovokované ruské invaze na sousední Ukrajinu znepokojilo celý svět a zároveň odsoudilo agresivní kroky Ruska. Vytrvalé kroky národa směrem k Ukrajině jsou pod silnou kritikou ze strany mezinárodního společenství a úřadů po celém světě.
Nyní, uprostřed krize, skupina ukrajinských umělců, hudebníků, disidentů a kulturních aktivistů v čele s ukrajinským ministrem kultury a informační politiky Oleksandrem Tkačenkem vyzvala globální uměleckou komunitu k uvalení kulturních sankcí proti Rusku.
Skupina vydala prohlášení a informovala o tom, jak Ruská federace pomocí svých propagandistických nástrojů zlomyslně narušila ochranná pásma. Jinými slovy, skupina umělců požaduje zrušení všech projektů, které se týkají Ruské federace a zahrnují jejich účast na různých předávání cen, hudebních festivalech, výstavách, soutěžích a mnoha dalších.
„Ruská federace úmyslně a se zlým úmyslem porušila stávající mezinárodní normy a konvence tím, že použila kulturu jako součást své sady nástrojů propagandy. Kulturní sankce omezí metody propagandy a pomohou ukrajinským a světovým médiím ukázat ruskému lidu přesný obraz invaze,“ uvedl skupina uvedla v prohlášení.
Níže jsou uvedeny některé sektory v oblasti kultury, které uvalily tvrdé kulturní sankce proti Rusku za jeho násilnou invazi.
Celý příspěvek Michala Šafránka, publikovaný 5. 3. 2022 na webu Applerecenze.cz, najdete zde.