Město Hořice chce v části místního barokního zámku vybudovat scénu pro loutkové divadlo

Publikováno 23. 4. 2019

Město Hořice na Jičínsku chce v části místního barokního zámku vybudovat scénu pro loutkové divadlo a kavárnu. Současně půjde o první krok v rekonstrukci zámku, který město v roce 2017 koupilo za 9,8 milionu korun od státního podniku Lesy České republiky. Odhad nákladů na loutkovou scénu a kavárnu činí přibližně 13 milionů korun. Záměrem radnice je postupně v zámku vybudovat kulturní centrum města. ČTK to řekl místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti).

V zámku by mělo získat moderní zázemí hořické loutkové divadlo Zvonek, které je pokračovatelem více než 100 let staré tradice hořického loutkářství. Dosavadní scéna v kulturním domu Koruna, která byla provizorně zřízena v roce 1958, již současným potřebám loutkářů nevyhovuje. Hlavními nedostatky jsou chybějící stupňovité hlediště, nedostatečné zázemí a chybějící bezbariérový přístup.

Nová loutková scéna pro asi 60 diváků by měla vzniknout ve východním rohovém traktu bývalých hospodářských budov kolem hlavní budovy zámku. Její součástí bude i kavárna zaměřená na výrobu hořických trubiček a venkovní posezení, které muže posloužit i pro představení divadla. Kavárna bude současně plnit funkci foyer divadla.

Záměr vybudování loutkové scény a kavárny v pondělí schválili zastupitelé města, termíny výstavby ani její financování konkrétně neřešili. „Přibližně v polovině příštího roku by mohla být hotová dokumentace ke stavebnímu řízení,“ uvedl Pour.

V hlavní budově zámku v bývalých kancelářích lesníků loni motocykloví nadšenci vybudovali muzeum hořických motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici. V expozici mohli lidé od května do září vidět kolem 20 historických i současných závodních motocyklů a desítky dalších exponátů. S obměněnou a rozšířenou expozicí se motocyklové muzeum opět otevře letos 17. května.

Radnice do budoucna počítá s tím, že v traktu hospodářských budov zámku vybuduje moderní muzeum motocyklových závodů na přírodních okruzích. Muzeum by mělo sousedit s objektem chystané scény loutkového divadla a hlavní budovu zámku opustit.

Kromě muzea motocyklů, loutkové scény a kavárny by v zámku mohly podle představ radnice v budoucnu vzniknout i hotel, restaurace, prostory pro firemní akce, pekařství, výstavní prostory či lapidárium. Radnice již dříve uvedla, že do rekonstrukce zámku by se vedle města mohli zapojit i soukromí investoři. Náklady na celkovou rekonstrukci zámku se odhadují na desítky milionů korun.

Lesy ČR zámek prodaly proto, že již tak rozsáhlý objekt pro sídlo své lesní správy nepotřebovaly. V Hořicích se v roce 2017 přestěhovaly do nové dřevostavby na jiném místě ve městě.