Městečko Kunovice vsadilo na investice do brownfieldů. Nyní za to sklízí ovoce

Publikováno 1. 8. 2022

Vyplatí se investovat do obnovy brownfieldů na malém městě? Z Kunovic na Uherskohradišťsku zní, že ano. Ze zchátralé školy zde vznikl úspěšný podnikatelský inkubátor.

Brownfield na malém městě jako příležitost

V budově Staré školy v Kunovicích u Uherského Hradiště vystřídaly žákovské lavice pracovní stoly lokálních podnikatelů. Z historické stavby, která od roku 2014 stála ladem, se stal podnikatelský inkubátor se zaměřením na kreativní profese. Hlavním iniciátorem změny bylo samo město. Vedle toho, že nemovitost vlastní, také spolufinancovalo její obnovu a dnes za to sklízí úspěchy. Kunovice, které mají pouhých 6 000 obyvatel, tak dokazují, že i malým městům se vyplatí investovat do obnov svých brownfieldů.

Revitalizace brownfieldů se stává čím dál větším tématem. Pojmem „brownfield“ se označuje nemovitost, která je zanedbaná a nevyužívaná. Většinou se jedná o bývalé průmyslové, zemědělské, vojenské nebo rezidenční areály, které ztratily své využití a volně tak pustnou. Často se přitom nacházejí v širších centrech měst a obcí. To byl ostatně i případ Kunovic – objekt Staré školy se nachází přímo ve středu města, nedaleko radnice.

„Brownfieldy v sobě ukrývají velký potenciál, který je škoda nevyužít. Jejich revitalizací město může výrazně zvýšit hodnotu veřejného prostoru a získat zároveň spoustu ekonomických benefitů,“ vysvětluje David Petr, ředitel Odboru podnikatelské lokalizace agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Ta také spravuje Národní databázi brownfieldů, jejímž prostřednictvím nabízí brownfieldové lokality jako investiční příležitosti a poskytuje možnost konzultace jejich dotačního i nedotačního financování.

Celý příspěvek, publikovaný 27. 7. 2022 na webu Earch.cz, najdete zde.