Mark Savage: Ukrajinští hudebníci se pod útokem stávají válečnými reportéry a vojenskými fundraisery

Publikováno 7. 3. 2022

Olga Korolová minulý víkend utekla ze svého domu v ukrajinském Černihově s dcerou, psem a veškerým majetkem, který se jí podařilo nacpat do dvou tašek.

„Řídila jsem jako blázen,“ říká. „Viděla jsem bombu a v hlavě jsem si říkala jen: ‚Uteč kvůli dítěti‘.“ Jela několik hodin a nakonec přejela hranice do Polska, kde měla ještě ten večer domluvený koncert.

Korolova, jedna z nejlepších ukrajinských techno DJek, vyhodila svůj setlist a hrála výhradně hudbu svých ukrajinských kolegů.

„Na pódiu jsem plakala,“ říká v rozhovoru pro BBC News. „Hrála jsem a brečela jsem. Byl to nejtěžší set v mém životě, ale věděla jsem jistě, že musím něco udělat.“
Korolová věnovala svůj honorář ukrajinské armádě a charitativním organizacím pomáhajícím lidem vysídleným v důsledku konfliktu. Následující večer uspořádala na svém kanálu na YouTube samostatnou sbírku. Její stránka na Instagramu, kdysi domov okouzlujících fotografií z cest a záběrů z nočních klubů, nyní sdílí aktuální informace z Ukrajiny a záběry z ruské invaze.

Jejím cílem je ukázat fanouškům –⁠ zejména ruským –⁠ rozsah zkázy. „Jsem v šoku, že ruští lidé nevidí pravdu,“ říká. „Je to, jako by byli v Severní Koreji, bez informací. Moji fanoušci z Ruska mi posílají zprávy: ‚To není pravda. Je to lež. Všechny vaše příspěvky jsou lež. Nechtějí to vidět.“

Korolovová není sama. Tváří v tvář válce se živá a vzkvétající ukrajinská hudební scéna stala jakýmsi neoficiálním zpravodajským kanálem, který dokumentuje konflikt pro publikum, jež možná nenaladí tradiční zpravodajské kanály.

Celý příspěvek Marka Savage, publikovaný 3. 3. 2022 na webu BBC.com, najdete zde.