Liberec chce vládnout evropské kultuře

Publikováno 1. 9. 2022

Liberec ve středu podal na ministerstvu kultury přihlášku na Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028. Způsobem podání zároveň poukázal na absurdnost dopravního spojení Liberce s hlavním městem. V tiskové zprávě o tom informovala radnice.

Přihlášku do sto kilometrů vzdálené Prahy vezl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) po silnici na motocyklu, zároveň se vlakem vydali náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (SLK) s libereckou manažerkou projektu EHMK Markétou Sabáčkovou. Primátor byl na motocyklu v cíli o několik desítek minut dříve než vlak po dvouapůlhodinové jízdě. „Chtěli jsme tím znovu poukázat na absurdnost situace, jak veřejná a ekologicky přívětivá doprava pokulhává za tou silniční. Protože udržitelnost mnoha společenských oblastí je alfou i omegou naší přihlášky,“ uvedl Langr.

Vytvoření přihlášky pro první kolo soutěže stálo Liberec zhruba dva miliony korun, z toho 600 tisíc zaplatila radnice z dotace ministerstva kultury. V Praze zástupci města předali dokument o 60 stranách, a to v českém i anglickém jazyce. „Pro statutární město Liberec je to historická chvíle a také zcela mimořádná a neopakovatelná šance na rozvoj celého libereckého regionu v mnoha kreativních oblastech,“ řekl primátor. Podrobnosti a program kandidatury nejsou zatím v detailech známé. Dokument radnice zveřejní v polovině října, kdy by se kandidátská města měla dozvědět, která z nich postoupí do druhého kola. Kromě Liberce o titul podle dřívějších vyjádření tamních samospráv usilují také Brno, České Budějovice a Broumov na Náchodsku.

Titul Evropské hlavní město kultury vždy na jeden rok propůjčuje Evropská unie jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Držiteli za Českou republiku byla v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň. Znovu na Česko přijde řada v roce 2028. Které z českých měst uspěje, by mělo být známo v příštím roce. O titul pro rok 2028 usiluje například i Brno.