„Laskavě přestaňte kojit a jděte hrát.“ Jak jde v Česku dohromady mateřství a hudba?

Publikováno 18. 5. 2023

Kloubení rodičovství a práce je velkým společenským tématem. Debata o zkrácených úvazcích a firemních školkách se ale na některá zaměstnání dá aplikovat jen těžko a pro hudbu to platí obzvlášť.

Jak se muzikantky popasovávají s překážkami, které jim do mateřské cesty klade jejich povolání? Unikátní vhled přináší kniha rozhovorů Je všechno dobrý? od písničkářky Marie Kieslowski.

Marie je známá třeba z dua Kieslowski nebo kapely Zvíře jménem Podzim, letos se ale po letech hraní v hudebních tělesech rozhodla vydat desku sólově. Reakce na album ji přiměly prozkoumat téma mateřství i u dalších kolegyň.

„Moje kamarádky, co mají děti, říkaly, že se v těch písničkách hodně našly. Potěšilo mě, že to s někým rezonuje a začalo mě zajímat, jak rodičovství prožívají další hudebnice. Vždycky, když jsem se na koncertě potkala s nějakou známou hudebnicí-mámou, navzájem jsme si postěžovaly, jaký je to masakr, ale nikdy jsme nešly hlouběji. Chtěla jsem to téma víc probrat,“ popisuje Marie Kieslowski, kde se vzal její nápad desku Je všechno dobrý? rozšířit ještě o stejnojmennou knihu rozhovorů se sedmi českými alternativními hudebnicemi. Svoje zkušenosti s ní sdílely Klára Vytisková, Nikola Mucha, Marie Puttnerová, Olga Königová, Bára Ungerová, Markéta Foukalová a Lenka Dusilová.

Celý rozhovor Anety Martínkové a Hany Řičicové, publikovaný 18. 5. 2023 na webu Českého rozhlasu – Rádia Wave, najdete zde.