Kyjevské sólisty zastihl počátek války během jejich turné v Itálii. Domů se nevrátili a bojují hudbou

Publikováno 28. 6. 2022

Den před ruskou invazí 23. února 2022 odjel známý ukrajinský orchestr Kyjevští sólisté na dvoutýdenní turné po Itálii. A za hranicemi už zůstal.

Od té doby hraje po celé Evropě – například v Německu, Švýcarsku, Norsku nebo Lotyšsku. Jeho členové posílají vydělané peníze na pomoc své vlasti a 2. června uspořádali i mimořádný koncert na nejstarším českém hudebním festivalu Pražské jaro.

„Je to pro mě velmi složitá situace. Moje rodná země je obléhaná, nevím, jestli se vrátím domů, a ještě k tomu se snažím pokračovat ve své práci. Rozhodl jsem se ale dokončit svou misi,“ vysvětluje houslista Anatolij Vasylkivskyj. Kyjevské sólisty vede od roku 2017.

„Myslím si, že kulturní diplomacie je mojí silnou stránkou a tímto způsobem mohu své zemi pomoci. Kultura dokáže silně ovlivňovat a spojovat lidi, díky kultuře si můžeme vzájemně pomáhat.“

Soubor patří k uznávaným orchestrům, který stejně jako jiná prestižní umělecká tělesa plánuje turné na několik let dopředu. Dnes neví, co bude zítra, a netuší ani, kdy se vrátí domů.

Celý příspěvek Michaely Veteškové, publikovaný 3. 6. 2022 na webu iROZHLAS.cz, najdete zde.