Kultura dostane o 400 mil. Kč méně než letos, podle MK je to málo

Publikováno 20. 6. 2019

Výdaje ministerstva kultury by měly podle návrhu státního rozpočtu po několika letech růstu v příštím roce klesnout. Plánovaná suma je zatím skoro o 424 miliony korun nižší než letošní rozpočet. Výdaje resortu by měly činit 14,36 miliardy korun proti letošním 14,78 miliardy korun. Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl dnes ČTK sdělila, že z hlediska naplňování programového prohlášení vlády považuje ministerstvo sumu navrhovanou v rozpočtu za nedostatečnou.

V únoru ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) říkal, že pro rok 2020 bude požadovat navýšení rozpočtu o 2,4 miliardy korun proti letošku. Znamenalo by to, že by resort v příštím roce měl hospodařit se sumou přes 17 miliard korun. Podíl rozpočtu kultury na státním rozpočtu by podle jeho tehdejšího vyjádření měl v roce 2021 vzrůst na jedno procento, tak jak o tom vlády mluví dvě desítky let. Staněk po dubnovém odvolání dvou ředitelů příspěvkových organizací MK čelil kritice odborníků i straníků a podal demisi. Prezident Miloš Zeman ji nepřijal, premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Mluvčí se odvolala na programové prohlášení, které uvádí, že kultura je jeden z nejdůležitějších faktorů zdravého rozvoje společnosti, který zásadně ovlivňuje všechny její stránky; vláda se také zavázala zvýšit veřejné výdaje do oblasti kultury posílením rozpočtu MK. Rozpočet je podle mluvčí nedostatečný i z hlediska naplňování státní kulturní politiky a národních a mezinárodních strategických plánů a koncepcí.

„Škrty navržené ze strany ministerstva financí, tedy ať krácení dotačních titulů spojených s aktivitami spadající do samostatné působnosti územněsprávních celků či úspory v provozních výdajích, nejsou z hlediska stoprocentního naplnění požadavku realizovatelné,“ doplnila. Ministerstvo bude podle ní usilovat o částečnou variantu z navrženého krácení, která by měla minimální dopad na zmíněné agendy či která neomezí poskytování veřejné kulturní služby.

Velkou část rozpočtu MK tvoří kromě výdajů na provoz příspěvkových organizací výdaje na církve. Úřad vyplácí ročně církvím, které se státem uzavřely dohodu, přibližně dvoumiliardovou splátku finanční náhrady. Tu dostávají za majetek, který stát nemůže v rámci zákona o majetkovém vyrovnání vydat. Přes ministerstvo kultury je také ročně vyplácen státní příspěvek na činnost církví, jeho velkou část tvoří platy duchovních. Ten se po přijetí zákona, který znamená také odluku státu od církví, každým rokem snižuje, až nebude žádný. Letos činí přibližně 1,3 miliardy korun.

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů, počítá se se zvýšením rodičovského přípěvku a růstem výdajů ministerstva obrany. Klesnout mají proti letošku kromě kultury také výdaje resortu zahraničí, financí, dopravy a zemědělství. O návrhu bude vláda jednat 24. června 2019.