Klášterec přestavěl kulturní dům na pasivní

Publikováno 3. 3. 2022

V Klášterci nad Ohří na Chomutovsku slavnostně otevřeli zcela přestavěný kulturní dům. Město si slibuje, že za kulturou budou chodit nejen místní, ale i široké okolí.

A co lidé uvnitř najdou? Velký sál pro koncerty, divadlo a další představení, malý sál pro malé divadelní formy, místo pro setkávání spolků či skupin, prostor pro zkušebnu, pro workshopy a další zázemí pro kulturní život. V domě funguje také kavárna, najdete tam dětskou hernu. Kompletně se do kulturního domu přestěhovala také knihovna.

Teplo z lidí

Podle starosty je dodělání kulturního centra jednou z nejdůležitějších věcí v tomto volebním období. Zajímavostí je také to, že kulturní dům byl přestavěn do pasivního energetického standardu. To znamená, že má velmi nízké energetické nároky, což ocení město především v této době, kdy razantně stoupají ceny energií. Jak uvedl Tomáš Barták, při vyhřívání se využívá i lidské teplo návštěvníků. Zjednodušeně řečeno, větrací systém odvede přebytečné teplo, předá ho čerstvému vzduchu a ten pošle do budovy. Bude tak zajištěno větrání a zároveň teplo.

Takže platí, že čím více návštěvníků, tím šetrnější provoz. Dalšími energetickými opatření jsou fotovoltaické panely na střeše. Dešťová voda je z budovy a parkoviště sváděna do nádrže a bude se s ní zalévat zeleň v okolí centra, případně se bude vsakovat na místě. Voda v nádrži na střeše se bude používat k ochlazování vnitřního prostředí v létě. Radnice získala na rekonstrukci podporu z Operačního programu Životní prostředí.

Kulturní program je připraven. Jak uvedli starosta Štefan Drozd i vedoucí kulturního centra Tomáš Barták, město si od nového prostoru slibuje, že se z něj stane opravdu místo komunitního života a setkávání a že bude sloužit nejen místním, ale že si cestu za kulturou a do Klášterce najdou i přespolní.

Celý příspěvek, publikovaný 3. 3. 2022 na webu Enviweb.cz, najdete zde.