Karlovarské divadlo má po letech novou střechu a fasádu

Publikováno 12. 11. 2018

Karlovarské divadlo má po letech novou střechu a fasádu. Rekonstrukce za 32,4 milionu trvala od března a dělníci ji prováděli za běžného provozu divadla. Primátor dnes novinářům řekl, že to byla nejzásadnější investice do divadelní budovy za posledních více než 20 let.

„Je to po 24 letech zásadní rekonstrukce. Udělala se kompletní nová břidlicová střecha, udělaly se kompletní obvodové zdi a fasády včetně zdobných prvků a zlacení kovového zábradlí. Dnes je divadlo jak ze škatulky a stává se opět perlou Divadelního náměstí,“ řekl Kulhánek.

Opravu město hradilo z větší části díky evropské dotaci z Integrovaného plánu rozvoje území. Dotace byla ve výši 26,7 milionu korun.

Město hledalo dodavatele stavby hned třikrát, nakonec zakázku dostala společnost BAU-STAV a.s. Původní projektovaná cena byla totiž podhodnocená a musela se navyšovat. Zejména kvůli požadavku na kvalitu břidlice, která je nyní na budově divadla ze Španělska a prošla testy Zkušebny kamene. Dodavatel na ni dal záruku 30 let.

Práce na divadelní budově musely být koordinovány s památkáři. Dohoda musela padnout například o barvách fasády. Nová kombinace barev odkazuje na původní vzhled divadla. Navíc se obnovilo zašlé zlacení.

Město v posledních letech investovalo také do přečalounění sedaček v divadle a dalších drobnějších oprav. Nyní je ale divadlo podle primátora v takovém stavu, že další roky by nemělo potřebovat výraznější investice.